ד"ר דיפאק צ'ופרה ואופרה וינפרי משוחחים על מדיטציה

   ראשי >> בלוג מדיטציה i32 >> ד"ר דיפאק צ'ופרה ואופרה וינפרי משוחחים על מדיטציה

ד"ר דיפאק צ'ופרה, אחד המורים הידועים והמוערכים למדיטציה ואורך חיים בריא
מספר לאופרה ווינפרי (שגם היא מתרגלת מדיטציה באופן קבוע)
על הרגלי המדיטציה שלו ושהוא עושה מדיטציה כל בוקר במשך שעתיים!
ד"ר דיפאק צ'ופרה ואופרה וינפרי משוחחים על מדיטציה
"אתם לא חייבים לעשות מדיטציה כל יום למשך שעתיים" הוא אומר:
"רבע שעה עד עשרים דקות, בהחלט יעשה את העבודה!"

רוצים להכיר את עולם המדיטציה
ולהתנסות בחוויה המופלאה של מדיטציה באופן אישי?
לחץ כאן לפרטים מלאים ושריון מקום בסדנת תגלית מדיטציה i32

על דיפאק צ'ופרה 

הוא נולד בניו-דלהי בשנת 1947 וחלם להיות סופר לפני שאביו הקרדיולוג שכנע אותו ללכת לבית-ספר לרפואה. למערב הגיע בגיל 21 והוסמך כאנדרוקרינולוג ורופא פנימי. למרות שהפרקטיקה שלו שיגשגה, והוא מונה לראש הצוות הרפואי בבית-החולים "ממוריאל" בניו-אינגלנד, צ'ופרה התחיל להרגיש שלא בנוח עם המצב האישי שלו. כשהוא מתדלק את עצמו בקפה, סיגריות ואלכוהול, ומחלק תרופות ששיככו את הסימפטומים אבל לא השפיעו עמוקות על המחלות של מטופליו, צ'ופרה מצא עצמו חושב יותר ויותר על מסורות הריפוי שזנח מאחוריו כשעזב לארה"ב.

באוטוביוגרפיה של צ'ופרה, "חזרתו של הרישי", הוא מספר מה משך אותו לכיוון האיורוודה – שיטת הריפוי ההודית העתיקה, המבוססת על ההבנה שלגוף הגשמי יש שורשים בעולם הרוח. התנסות אחת שלו כללה "דיאגנוזת דופק" שקיבל מבריהספטי דב טריגונה, "הרופא האיורוודי החי הדגול ביותר". בשנת 81' אמר טריגונה לצ'ופרה שהחיים שלו מתקדמים מהר מדי" ושהוא נתון בסכנה למחלת לב אם לא יערוך שינויים בחייו. צ'ופרה נדרש לשבת בשקט כל בוקר, לבלות יותר זמן עם האשה והילדים, ללעוס את מזונו לאט, לוודא שהמעיים שלו פועלים כל יום באותה השעה, ולאכול שקדים ללא קליפה לאט בבוקר. 

מאיץ נוסף היה התוודעותו של צ'ופרה למדיטציה הטרנסצנדנטלית, שלדבריו, סייעה לו להפסיק לשתות קפה שחור בכל שעה ולעשן לפחות חפיסת סיגריות ביום. ב-84' פגש אישית את הגורו למדיטציה טרנסצנדנטלית, מהרישי מהש יוגי, שעודד אותו להתעניין באיורוודה, וצ'ופרה ציית. משוכנע ששם מצויים הסודות שהעולם המערבי זקוק להם נואשות, הוא ביצע פניית פרסה בחייו. הוא הפסיק עם הסיגריות והאלכוהול וצלל אל תוך חקר האיורוודה וסוגים אחרים של מדע הריפוי המסורתי. מהר מאוד הוא התחיל להוריד קבצים של החוכמה ההודית עתיקת היומין לסדרה של כרכים דקים הניתנים לעיכול עם שמות כמו "בריאות מושלמת". מנדודי שינה להשמנת יתר וסרטן, כל אחת ואחת מהצרות המודרניות קיבלה התייחסות.

בהמשך הפך צ'ופרה למנהל "מרכז מהרישי איורוודה לבריאות וניהול סטרס" בלנקסטר מסצ'וסטס, וגם היה לנשיא האגודה האמריקאית לרפואה איורוודית". ב-93' היה צ'ופרה למנהל הבכיר של "מכון שרפ לפוטנציאל אנושי ורפואת גוף/ נפש" בסן-דייגו, שם פתח מרכז טיפולים, המרכז לרפואת גוף/ נפש", שגבה 3,200-1,125 דולר עבור תוכנית טיהור שבועית. הוא גם שיווק סמינרים, ספרים ומוצרים צמחיים. ב-1995, כתבת שחקרה את פעילותו עבור המגזין "ניו-יורק" ציינה כי צ'ופרה אינו מורשה לעסוק ברפואה במדינת קליפורניה. כאשר שאלה כיצד הוא ממשיך לקבל חולים, התשובה מאחד היחצנים היתה: "הוא מקבל מטופלים, אבל לא כרופא". צ'ופרה, מצידו, הפסיק לראות מטופלים והקדיש את זמנו לכתיבה והרצאות.

צ'ופרה המדען המיסטיקן

את הפריצה הגדולה והרצינית שלו קדימה הוא עשה ב-1993 עם הספר "גוף ונפש לנצח", שהמסר המרכזי בו היה כי גוף האדם אינו מכונה ביולוגית שאיכותה מידרדרת עם הזמן בהתמדה. הוא טען שלמעשה, בני אנוש הם רשתות מאורגנות להפליא של אנרגיה, מידע ותבונה שנמצאו בקשר חילופין דינמי עם סביבתן, ומסוגלות בהחלט להתמיר ולחדש את עצמן. הספר הפך לרב-מכר, ודווח כי נמכר בלמעלה ממיליון עותקים בכריכה קשה, כולל 137 אלף ספרים ביום אחד, לאחר הופעתו בתוכניתה של אופרה ווינפרי. בזמן כתיבת שורות אלה יוצאת לאור המהדורה ה-11 שלו. הספר, שזיכה את צ'ופרה בחשיפה תקשורתית גדולה, ביסס את תדמיתו כאיש מדע עם נשמה של מיסטיקן. מאז המשיך צ'ופרה להרחיב את המוניטין שלו בקביעות, מהילר-מרפא לפילוסוף רחב מידות. מזרח ומערב, גוף ונפש, מדע ורוחניות: צ'ופרה מחייך, עם פנים בטוחות יותר מתמיד, הפך להיות אייקון של התקווה שהעולם נכנס לעידן חדש של מיזוג והבנה.

צ'ופרה אינו נסמך רק על מקורות הודיים עתיקים. לא קשה למצוא בעבודתו השפעות, הן נסתרות והן מודעות, של מוטיבים מהתרבות המערבית האלטרנטיבית המתמזגים לתוך תערובת אחת, עם עזרתם הבריאה של פסיכולוגים, ביולוגים ופיזיקאים בני-זמננו. במילים אחרות, בספריו צ'ופרה מדבר בנשימה אחת על די-אן-איי, תאי טי של המערכת החיסונית, מולקולות, חקר המוח, לצד גלגול נשמות, "האור" והארה. פיזיקה ופילוסופיה, מעשי עם הרוחני, חוכמה מזרחית עתיקת יומין ומדע מערבי חדשני. "המוח שלנו מתוכנת להכיר את אלוהים", מסביר צ'ופרה במשפט שמשלב את המיסטיות הישנה עם הטכנו-מודרני. בספר "ההצלחה בשבעה חוקים רוחניים", הוא מסביר: "היקום הגשמי אינו אלא העצמי המתקפל לאחור בתוך עצמו, וחווה את עצמו כרוח, כנפש וכחומר פיזי… אותם חוקים שהטבע משתמש בהם ליצור יער, גלקסיה, כוכב או גוף אנושי, יכולים להביא גם למימוש תשוקותינו העמוקות ביותר".

נקודת ההשקפה של צ'ופרה על התשוקות האלו היא אחד האספקטים שמבדילים אותו מהטקסטים המסורתיים של המזרח, עליהם הוא נסמך כמקורות. האם המשמעות של האיחוד עם הקוסמוס היא שאנחנו צריכים לוותר על העושר, התהילה וכל הדברים הנוחים האחרים בחיים שלנו? "אם אתם חשים אשמה, פחד וחוסר ביטחון בנוגע לכסף או להצלחה או לכל דבר אחר", הוא כותב, "אלו אינן אלא בבואות של רגשי האשמה, הפחד ואי-הביטחון כהיבטים בסיסיים של אישיותכם".

בדיקה יסודית והכרה אינטימית עם הטבע האמיתי שלכם תביא מזור אמיתי. וכשאתם מעוגנים היטב בידיעת העצמי האמיתי שלכם, הוא טוען, "לעולם לא תחושו עוד אשמה, פחד או אי-ביטחון ביחס לכסף, לעושר או להגשמת תשוקותיכם, מפני שתבינו כי המהות של כל העושר החומרי היא אנרגיית חיים, פוטנציאליות טהורה. והפוטנציאליות הטהורה הינה טבענו הפנימי". (מתוך מאמר ב Ynet. למאמר המלא)

רוצים לשמוע עוד ולהתנסות במדיטציה באופן אישי?
לפרטים מלאים על סדנת ההיכרות >> סדנת תגלית מדיטציה i32 הקרובה.

.

WhatsApp chat יש לך שאלה? אני מחכה לך עכשיו בוואטצאפ, בלחיצה כאן