סיפור על האדם הקדמון ועל מאבקו עם גמד המחשבות

   ראשי >> סיפורי חכמה >> סיפור על האדם הקדמון ועל מאבקו עם גמד המחשבות

זהו סיפור עתיק מאוד, על האדם הקדמון. האדם הראשון, ההוא שגם קראו לו אדם ולאשתו חווה. הם חיו להם בנחת, הולידו וגידלו ילדים והמשפחה גדלה. יחד עם התרחבותה של המשפחה, המשימות והמטלות בבית גם הן גדלו והתרבו. היה על האדם לשאוב מים מהבאר, לקצור חציר, להוריד את הפירות הבשלים מהעצים, לבנות גדר סביב בית, להוריד כביסה ועוד משימות רבות אין ספור. כך הוא היה קם בבוקר מלא במוטיבציה אך היום היה בורח לו בין האצבעות ובסופו של יום היו נשארות לו עוד הרבה מטלות שלא הספיק לבצע.

יום אחד, הוא החליט ללכת לאלוהים ולבקש עזרה. הוא הסביר בפני אלוהים את כל הסיפור ואמר לו שהוא זקוק למישהו שיעזור לו במטלות הרבות. אלוהים חשב רגע ואז השיב לו: 
"כן, יש לי מישהו שיכול להיות לך לעזר רב. הוא גמד כזה, אבל הוא יעיל ומחושב מאוד. אך יש תנאי לעסקה הזו". 
סיפור על האדם הקדמון ועל מאבקו עם גמד המחשבות"מה התנאי, שאל האדם"?
"התנאי הוא שלא תוכל להחזיר אותו לעולם" ענה אלוהים לאדם.
"הא, מה פתאום שארצה להחזיר אותו, תביא, תביא את הגמד" שמח האדם.
ככה הם הלכו יחדיו הביתה. האדם והגמד. הגמד היה אנרגטי מאוד וקופצני מהרגע הראשון. 
"אדוני, מה נעשה? מה התוכניות? מה המשימות?" ישר התנפל על האדם.
והאדם שמח כי הבין שיוכל לסנג'ר מעתה את הגמד בכל המטלות שלא אהב לבצע.
אכן, כשהגיעו הביתה, מיד החל הגמד להתרוצץ ולבצע הכל בדיוק רב. כל פעם היה חוזר לאדם ומקבל משימות חדשות. עוד לא נגמר היום וכל המטלות בחווה היו גמורות. האדם כל כך שמח, זה זמן רב שרצה פשוט לשבת ולנוח בערסל האהוב שלו. ברגע שהתיישב בערסל, מייד החל הגמד לרוץ סביבו:
"אדוני, מה נעשה כעת? אולי שכחת משהו? אולי נכין רשימה למחר? אולי…אולי…" אדם החל לאבד את מנוחתו.
בלילה, כאשר שכב האדם לישון ורצה להתייחד עם אשתו, שוב הופיע הגמד:
"אדוני, מה אתה עושה? מה פתאום אתה עושה? אולי נתכנן את יום המחר? ואולי שכחת משהו חשוב מהיום? ואולי… ואולי…" ככה לא הצליח האדם לא לישון ולא…
למחרת בבוקר רץ האדם עם הגמד לאלוהים אך אלוהים לא הסכים לקבל אותו בחזרה והסביר כי כך היה ההסכם, ואכן היה.
בלית ברירה חזר האדם עם הגמד הביתה והחל לנסות להתרגל לחיים החדשים לצידו של הגמד. לעיתים היה משקה אותו באלכוהול, כך היה נרדם הגמד ולאדם היו כמה רגעים לעשות כרצונו. לעיתים היה מעלה בפניו קטורת סמים והגמד המסטול היה מניח לאדם לחגוג ולרקוד ופשוט לשמוח ללא סיבה. וככה היה רוקח לו טריקים נוספים על מנת להרוויח כמה רגעי שקט. 
השנים עברו חלפו ושניהם התבגרו הרבה. חלק מההרגלים הושרשו ולעיתים האדם כבר לא ידע מי הוא ומי הגמד. מי מחליט ומי מבצע.
יום אחד שמע על חכם זקן שחי בהרים שפותר לכולם את הבעיות. מהר תפס את הגמד וגרר אותו להרים. כשהגיע, סיפר הכל לחכם הזקן והמתין לפתרונו. הזקן חייך וגיחך והחל להסביר לו:
"אני מכיר את הסיפור שלך אדם. בגלל שאתה האדם הראשון, כאשר אתה קיבלת את הגמד, כולנו קיבלנו את הגמד גם כן. קוראים לו "גמד המחשבות". הוא אכן יעיל ומחושב ומדויק ואף מעשי ביותר. אך כאשר אין צורך בו הוא משתולל ומשתלט ואין הרבה מה לעשות בנדון. המצב הוא שעם השנים כל האנשים לומדים כיצד להתמודד עם הגמד שלהם. יש גמדים אכזריים ביותר, שלא מניחים לאדונים שלהם לנוח כלל והם נאלצים לתת לו כדורי שינה על מנת להירדם בלילה. יש גמדים שלא מרשים לאדונים שלהם לרקוד וליהנות ורק מכריחים אותם לעבוד ולעבוד. יש כאלה ששותים בלי סוף ויש שמעשנים ויש שממש מואסים ומתחננים לקצת שקט.
האדם היה מופתע ומבוהל מהסיפור של הזקן. 
"אז מה עלי לעשות אם כך?" הוא שאל.
"יש לי פתרון אחד לכולם בנושא הזה" השיב הזקן החכם. "לך הביתה ותאמר לגמד שלך לבנות עמוד גבוה גבוה באמצע החצר. ובכל פעם שהוא יבוא להציק לך ולחפש תעסוקה, תאמר לו שיעלה וירד, יעלה וירד, יעלה וירד, יעלה וירד בעמוד עד שתאמר לו אחרת. לך ואלף את הגמד שלך אדם".
וכך היה…

וכך נולדה מדיטציה כבר לפני שנים רבות.
מדיטציה מאפשרת לנו להחזיר את המושכות של חיינו חזרה לידיים שלנו להבדיל בין המהות שלנו לבין הגמד שהוא סך הכל כלי עבודה שקיבלנו על מנת להתמודד בהצלחה רבה יותר עם משימות מסוימות.
עם השנים כולנו שכחנו מי אנחנו ומי הגמד ובתום לב אנחנו חושבים שהגמד ואנחנו אחד הוא. אך לא כך הדבר. אנחנו, בני אדם (בניו של האדם) בטבענו ובמהותינו מלאים בשמחה ועליזות, בשלווה ובשקט פנימי ובהרבה איכויות נוספות של יופי ואהבה. האיכויות האלה יכולות לבוא לידי ביטוי ולהתגלות שוב כאשר נלמד ונתרגל מדיטציה ונשיב את הגמד למקומו.

קורס מדיטציה

.

WhatsApp chat יש לך שאלה? אני מחכה לך עכשיו בוואטצאפ, בלחיצה כאן