הידעת? המוח שלך לא חייב להזדקן!

   ראשי >> בלוג מדיטציה i32 >> הידעת? המוח שלך לא חייב להזדקן!

"פרופ' מייקל מרזניץ', מבכירי חוקרי המוח בעולם, רוצה שנבין שהמוח שלנו לא חייב להזדקן. הוא גמיש ומסוגל ללמוד ולהשתנות בכל גיל ובכל שלב". פורסם ברעיון בגלובס (לחץ כאן לכתבה המלאה בעיתון גלובס)

"אם עד היום ראינו את המוח, כמו גוף האדם, כמכונה שעתידה להתבלות עם השנים, טענתו של מרזניץ' היא שהמוח אינו מתקבע לעולם, ואם מאמנים אותו נכון, גם מהבלאי אפשר לשכוח: למוח יש יכולות ללמוד ולהשתנות בכל גיל ובכל שלב של החיים. "אני יכול עכשיו, בתהליך של אימון לא ארוך, להרוס לך את היכולת להבין מה אני אומר. אני יכול, תוך זמן לא רב, בסדרה של תרגילים פשוטים, להרוס לך את היכולת להשתמש ביד. את תשתמשי בה כמו טפר של חיה".

– ואם אפשר להרוס, אז אפשר גם ליצור?

"בהחלט. מה שחשוב לדעת הוא שהמוח הוא מכונה שמצויה בממשק עם סביבתה, והיא תתפתח בהתאם לקלט שיכנס אליה. זו נקודת המפתח. בגיל בוגר אנשים מפסיקים ללמוד יכולות. אדם ילמד אולי מידע חדש, אבל המוח רוצה שתתמחה בתחומים החדשים לך לגמרי".

– מה זה אומר בפועל?

"נניח שאת משחקת גולף. עכשיו תלמדי גם טניס או סריגה".

– וזה מה שימנע מהמוח מלהתבלות, סריגה?

"המוח צריך שכל הזמן נרכוש יכולות חדשות, אבל גם שהן יהיו חשובות לנו. את צריכה לא רק ללמוד לסרוג – את צריכה לשאוף באמת ובתמים להיות הסורגת הטובה ביותר שאת יכולה להיות. להתמקצע בזה". מסביר הפרופסור.

על פי שיטת לוסקי, לכל אדם יש 32 אינטליגנציות בפרופיל ייחודי.
כל אינטליגנציה ניתן לאמן ולפתח כמו שריר על פי הרצון החופשי.

במאמר המרתק הזה מצאתי ארבע אינטליגנציות מובילות שעליהן דיבר הפרופסור:
1. אינטליגנציה של בראשית (2) – היכולת להתחיל כל דבר מהתחלה, בכל זמן, בכל גיל ובכל מקום.
2. אינטליגנציה של חיים (כ') – היכולת לחולל שינוי פנימי, להיות בתנועה, לזרום, להעביר הלאה.
3. אינטליגנציה של ריפוי (8) – היכולת להבין שככל שאתה לומד יותר, אתה מבין פחות ולכן רוצה ללמוד עוד יותר.
4. אינטליגנציה של מוח/שחוק (ע') – יכולת עיבוד, מיון, חשיבה לוגית, סידור בטבלאות. היכולת לשחק את החיים ברצינות אך לא לשכוח שזהו רק משחק.

הנה עוד כמה שאלות מתוך הראיון שהפרופ' נשאל עליהן, התשובות שלו מעניינות ולא מפתיעות:

שאלה: מה לגבי התעמלות ותזונה? התפיסה של מוח בריא בגוף בריא?

הידעת? המוח שלך לא חייב להזדקן!"זה פשוט טיפשי. אם לא תתעמל ולא תאכל נכון באופן קיצוני, אולי המוח ייפגע קלות. אבל לשפר את המוח על-ידי ריצה? אתה משפר את המוח על-ידי שימוש במוח. לא תשפר שרירי בטן על-ידי שימוש במוח, וכך גם להפך. וכמו בהתעמלות פיזית, כך גם במוח, מי שמשתמש בו בחיים האמיתיים, לא חייב חדר כושר".

שאלה: ותרופות או תוספי מזון?

"זו צורה מאוד משונה להסתכל על המוח. זה ילדותי אפילו. המוח אינו מרק שחסר לו תבלין. זו מכונה מאור מורכבת, שפעילותה משתבשת אם היא סוטה לכיוון הלא נכון. תוסף יעזור רק אם הוא ממש חסר אצלך, וזה נדיר".

מרזניץ' מדמה את המוח למחשב. "כשאנחנו מתעמלים או נוטלים תרופות, אנחנו מנסים לשפר את הביצועים של המחשב על-ידי קירור החדר או החלפת המאוורר", הוא מספק מטאפורה. "זה נכון רק אם הסיבה שהמחשב לא פועל היא אכן כי הוא התחמם מדי, אולם ברוב הפעמים הבעיה היא של תוכנה. אנחנו צריכים לשנות את מה שמתוכנת על המחשב כדי לשפר את פעילותו.

"כך, פעילות פיזית ותרופות משולות לתחזוקת החומרה של המחשב כדי שלא יקרוס, אבל זה לא יעזור לכך שהוא ספג עם השנים וירוסים או שעדיין מותקנות עליו תוכנות ישנות. צריך לתכנת את המוח מחדש. הדרך היחידה לתכנת מוח מחדש, היא באמצעות הקלט שהוא מקבל מהעולם החיצון – באמצעות חישה ולימוד".

לסיכום…אם תדאגו לאמן ולהפעיל את היכולות של המוח שלכם (ובעיקר את ארבעת האינטליגנציות הנ"ל), כמו שאומרים – הלילה עוד צעיר…
אם תדאגו לאמן ולהפעיל את כל 32 האינטליגנציות שמרכיבות את מבנה אישיותכם, יקרו לכם ניסים אמיתיים בחיים!

אחת הדרכים הנפלאות והכייפיות לאמן את המוח ואת 32 האינטליגנציות היא דרך תרגול "מדיטציה i32" – טכניקות פשוטות של מדיטציה לאימון 32 האינטליגנציות.

במהלך קורס מדיטציה למתחילים תלמדו ותתרגלו 12 מדיטציות שונות לאימון האינטליגנציות השונות.

במהלך 8 מפגשים שבועיים, תעברו תרגול ואימון של המוח לצורך חידוש ורענון היכולות החיוניות שלו.

לאחר הקורס יהיו לכם כלים פשוטים ומהנים לשמור על עצמכם בריאים, צעירים, רגועים, יצירתיים וממוקדים!

>> לפרטים מלאים על קורס מדיטציה i32 הקרוב והרשמה מאובטחת אונליין

.

WhatsApp chat יש לך שאלה? אני מחכה לך עכשיו בוואטצאפ, בלחיצה כאן