כיצד לשבת נכון בזמן מדיטציה

   ראשי >> מאמרים ומחקרים על מדיטציה >> כיצד לשבת נכון בזמן מדיטציה

מאת: יולי ביילין

בשיעורים הראשונים של קורס מדיטציה למתחילים התלמידים בדרך כלל שואלים אותי "כיצד לשבת נכון בזמן מדיטציה?", "אפשר לשכב?", "הישיבה מרדימה לי את הרגליים, זה בסדר?".
להלן התשובה שלי לכל השאלות הנ"ל וכאלה בסגנון.
מחקרים רבים נעשים על המאמץ שהגוף מפעיל וכמות האנרגיה המבוזבזת בגוף בזמן מנוחה, ישיבה, שכיבה ובעוד מספר מצבים. המחקרים מצאו שתנוחת השכיבה בזמן שינה מצריכה מהגוף להשקיע הרבה יותר אנרגיה מאשר צורת הישיבה המדיטטיבית וזאת מהסיבה שעמוד השדרה שלנו אינו קו ישר אלא בנוי בצורת האות S, ולפי כך, בזמן שכיבה הלחץ המופעל על עמוד השדרה אינו מפוזר באופן שווה בין החוליות אלא מופעל בעיקר על הקימורים של עמוד השדרה. לעומת זאת, בישיבה זקופה של מדיטציה, החוליות 'מתיישבות' אחת על השניה והלחץ מתפזר ולכן נחלש. ניתן לשים לב שהרבה פעמים אנחנו קמים מהשינה עייפים מבחינה גופנית ולפעמים אף עם כאבים בגב, בצוואר ועוד. לאחר ישיבה במדיטציה, בדרך כלל הגוף מרגיש רענן כמו לאחר מנוחה עמוקה. המדיטציה אכן נועדה למנוחה של הגוף והנפש לעומת השינה שתפיסות מסיימות מספרות שנועדה לטעינה והתחדשות של הנשמה.

כיצד לשבת נכון בזמן מדיטציה
שימו כרית עד מספר כריות מתחת לישבן ושבו על קצה הכרית כך שרק קצה הישבן יושב על הכרית והרגלים משולבות מלפנים בצורת ישיבת לוטוס או חצי לוטוס (ישיבה מזרחית). שימו לב שהרגליים ממוקמות נמוך יותר מהישבן מה שיוצר הזדקפות של עמוד השדרה באופן טבעי. במידה ונוצר לחץ או כאב בברכיים ניתן לשים כריות מתחת ומצידי הרגליים לצורך תמיכה. מקרה של כאב חזק ניתן לשבת על כיסא. הראש והעורף ממשיכים את עמוד השדרה בצורה ישרה וזקופה. השתדלו לא להישען על קיר או על משענת ולאפשר לעמוד השדרה להתיישר ולהתרגל לישיבה החדשה.
במידה ובמהלך הישיבה אתם מרגישים הירדמות של הרגליים, ניתן להזיז אותם קצת על מנת לאפשר זרימת דם למספר רגעים ולהחזירם לישיבה המזרחית. אפשרי שבהתחלה הרגליים והגוף אינם רגילים לצורה זו של ישיבה ואף אפשרי שתרגישו כאבים וחוסר נוחות בגוף. התרגול של הישיבה הוא זה אשר פותח את הפרקים של הגוף, מאפשר להם להתגמש ולאט לאט להרגיש בנוח בישיבה זו. הגמישות שנוצרת עם התרגול בגוף משפיעה ויוצרת גמישות גם בנפש, במחשבות וברגשות.

התחייב לעצמך
"אני יושב כאן כדי לעשות מדיטציה.
אין שום דבר אחר שעלי לעשות או לחשוב עליו במשך עשר דקות הבאות
".

אם יש, קום ועשה אותו, או חשוב על מה שאתה חייב לחשוב ואז חזור והתחל מחדש.
(בארי לונג, "מדיטציה – קורס בסיסי", 1995).

.

 

WhatsApp chat יש לך שאלה? אני מחכה לך עכשיו בוואטצאפ, בלחיצה כאן