כיצד מדיטציה יכולה לעזור להפרעת קשב וריכוז

כיצד מדיטציה יכולה לעזור להפרעת קשב וריכוזמעל 30% מהילדים בגילאי שש עד שתיים עשרה בכל רחבי הארץ, מאובחנים או אובחנו כסובלים מבעיות קשב וריכוז. המשמעות היא שכמעט שליש מהתלמידים בכל כיתה פשוט לא מתאימים לשבת בכיתה.

ילדינו מוצאים את עצמם בדרגות כאלה ואחרות של שעמום בשיעורים מדי יום. אבל בחברה שלנו, בית-ספר מהווה את היסודות לבניית העתיד ועליהם להצטיין בלימודים על מנת להגדיל את הסיכוי לייצר לעצמם חיים טובים בעתיד.

אז מה זה בכלל הפרעת קשב וריכוז (ADHD)?

הפרעת קשב וריכוז (ADHD), הם סידרה של סימפטומים המקשים על הילד או המבוגר להקשיב ולהתרכז. מדובר בהפרעה מוחית התפתחותית, שהיא השכיחה ביותר מבין ההפרעות המוחיות  והפסיכיאטריות אצל ילדים בגילאי שש עד שתיים עשרה. על פי ה – DSM, מדריך הפרעות הנפש, ניתן לאבחן הפרעת קשב וריכוז (ADHD) כאשר מתקיימים מספר סימפטומים והם גורמים לפגיעה בתפקוד הילד ומצבו הנפשי בסביבה לימודית.

הסימפטומים הם:

מתקשה לשים לב לפרטים וריבוי טעויות באופן תכוף.
מתקשה להתמיד בפעילויות מגוונות באופן תכוף.
איננו מקשיב באופן תכוף.
איננו ממלא הוראות ונכשל בהשלמת משימות באופן תכוף.
מתקשה בהתארגנות לביצוע מטלות מגוונות באופן תכוף.
נמנע  ממטלות הדורשות מאמץ שכלי מתמשך באופן תכוף.
מאבד חפצים ואמצעים הדרושים לביצוע משימות באופן תכוף.
דעתו מוסחת בקלות בעקבות גירויים חיצוניים.
נטייה לשכוח פעולות משגרת היומיום כמו צחצוח שיניים או לנעול דלת ביציאה מהבית.
איפה מאבחנים  הפרעת קשב וריכוז (ADHD)?
אבחון הילד נעשה על ידי רופא ילדים בעל ניסיון, פסיכיאטר ולעיתים פסיכולוג, על פי שאלונים ותיאור של הסימפטומים מהם סובל הילד על פי עדות ההורים והמורים בבית-ספר. יש האומרים שכיום ממהרים לאבחן בצורה מוצדקת או לא ילדים ובני נוער ש"סובלים" מהפרעת קשב וריכוז(ADHD).
ילדים ובני נוער במציאות של היום צריכים לעיתים לבצע כמה דברים בו זמנית כמו לענות לוואטסאפ כאשר אתה מכין שיעורים, אוכל סנדוויץ' ומדבר אליך.

יש השערות רבות כי ילדים הסובלים מהפרעות קשב אינם מאותגרים די הצורך ובהינתן סביבה שתתאים להם יותר, הם יתפתחו היטב וההפרעה הנוירולוגית בבסיסה תבוא פחות לידי ביטוי.

מה זה מדיטציה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז?

מדיטציה העוזרת להפרעת קשב וריכוז היא מדיטציה המתרכזת בכאן ועכשיו ומאפשרת לילד להפריד בין עיקר לטפל..

העניין עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD), הוא שהראש מפוזר וחושב על מליון דברים בו זמנית. מדיטציה ככלי טיפולי בהפרעות קשב וריכוז  הינו כלי המשולב כבר במסגרות רבות בארץ ובעולם, והוא יכול לסייע לילד אשר נוטל או איננו נוטל תרופות, , לחזור  אל תוך הכאן ועכשיו, על מנת להתרכז באופן מלא במה שהמורה אומרת, בתרגיל שהוא מנסה לפתור, או במשחק החברתי שהוא משחק עם חבריו לכיתה.

תרגול  מדיטציה המתמקדת בהקשבה פנימית והרגעות תפתח את מודעות הילד או המבוגר לאפשרויות נוספות לשימוש בתשומת הלב שלו ומלמדת אותו להתחלק בין משימות רבות,המדיטציה גם תאט קצת את הקצב הטבעי של המודעות, ותאפשר לעכל אותה.
באילו גילאים כדאי להתחיל לתרגל מדיטציה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז?

מדיטציה והקשבה לקול הפנימי מומלצת לתרגול ממש מגילאי שלוש ארבע,כשהילד מפתח אישיות. כאלטרנטיבה לרגעים שבהם אנחנו מוצאים את עצמינו מדלגים בין משימות – שגם זה בסדר, זה העתיד אליו הילדים ובני נוער של כולנו מתקדמים. תרגול יומי מדיטטיבי של מדיטציה מאחת השיטות במשך שתיים עד תשע דקות, ביחד עם אמא ואבא  או מספר ילדים, יכול להעניק לילדיכם מתנה גדולה, את היכולת הפנימית לתפיסת העולם בקצב הרצוי ולהביא אותו לחוויה מלאה, חיובית, נכונה יותר ומעניינת של מה שקורה בכל רגע נתון של ההווה.

רוצים לשמוע עוד על היתרונות המוכחים של מדיטציה לבריאות שלכם ושל הילדים שלכם?

הצטרפו אלינו לסמינר הקרוב "מדיטציה במקום ציפרלקס" וגם אתם תגלו את כל הסודות – כל הפרטים והזמנת כרטיסים לסמינר כאן

.