מדיטציה מגדילה את המוח

   ראשי >> מאמרים ומחקרים על מדיטציה >> מדיטציה מגדילה את המוח

מדיטציה מגדילה את המוח. מאמר מאת ענבל בהונקר, (מתוך אתר NRG מעריב)
מקור המאמר: http://www.nrg.co.il/online/43/ART1/752/194.html

אנשים שעושים מדיטציה מפתחים מוח גדול יותר מאלה שלא. האתר Physorg מדווח על הממצאים של חוקרים מהרווארד, ייל ו-MIT, שמצאו עדות ראשונה לכך שהמדיטציה משנה את המבנה הפיזי של המוח. בסריקות מוח שערכו התגלה כי אצל מודטים מנוסים התגלה כי החלקים במוח שאחראיים על תשומת לב ועיבוד נתוני חושים, גדולים יותר מאשר אצל אנשים שלא מודטים.

העיבוי בולט אצל אנשים מבוגרים יותר מאשר אצל צעירים. יש בכך גילוי מפתיע מכיוון שמדובר באזור בקורטקס שבדרך כלל נעשה יותר ויותר דק עם הגיל.

"הנתונים שלנו מצביעים על כך שתרגול מדיטציה עשוי לקדם גמישות בקורקטס אצל מבוגרים באזורים חשובים עבור עיבוד אמוציונלי וקוגניטיבי ומצב רוח משופר", אומרת ד"ר שרה לזר, מבית הספר הרפואי של הרווארד, שעמדה בראש המחקר. לזר אמרה שהגילויים הללו תואמים מחקרים אחרים שהצביעו על התעבות באזורים המוזיקלים אצל מוזיקאים, ועל עיבוי באזורים הוויזואליים והמוטוריים אצל להטוטנים. "במילים אחרות, מבנה המוח של אדם מבוגר יכול להשתנות בעקבות תרגול תדיר".

החוקרים השוו סריקות של 20 מודטים עם אלו של 15 לא-מודטים. בזמן הסריקה, המודטים עשו מדיטציה ואילו האחרים פשוט נרגעו להם וחשבו על מה שבא להם. המדיטציה הייתה ויפאסאנה בודהיסטית, כלומר התבוננות ותשומת לב למה שקיים ברגע, כמו רעשים או תחושת גופניות, ולא כללה שינון מנטרות, מזמורים או דמיון מודרך.

"המטרה היא לשים לב לתחושות ולא למחשבות שלך על התחושות, מסבירה לזר. "אם נרדמת לך הרגל אתה שם לזה לב, ואם יש רעש אתה מקשיב לו. אם אין כלום, אתה שם לב לנשימה".

המודטים במחקר נהגו לעשות מדיטציה 40 דקות ביום לפחות – חלק במשך שנה וחלק כבר עשרות שנים. עומק המדיטציה נבחן על פי הירידה בקצב הנשימה. מי ששקע למדיטציה עמוקה יותר הפגין שינויים גדולים יותר במבנה המוח. עובדה זו עשויה להצביע על כך שהמדיטציה היא שמשנה את המוח ולא שההבדלים במוח הביאו אותם לעשות מדיטציה.

לזר עצמה החלה למדוט מספר פעמים בשבוע לפי כעשר שנים ומדווחת על ירידה במתח, בהירות מחשבתית מוגברת וערנות שמונעת ממנה ללכת לאיבוד במחשבות חולפות. ממצאי המחקר מעודדים, בעיניה, אם כי יש להמשיך לבסס אותם על מחקרים נוספים, המתוכננים להיערך מטעם אוניברסיטת הרווארד בביה"ח הכללי של מסצ'וסטס.

מדיטציה

.

WhatsApp chat יש לך שאלה? אני מחכה לך עכשיו בוואטצאפ, בלחיצה כאן