מדיטציה לשיכוך כאב

   ראשי >> מאמרים ומחקרים על מדיטציה >> מדיטציה לשיכוך כאב

(מאמר מתורגם מתוך אתר המאמרים המדעיים של MIT, מקור המאמר באנגלית )

חוקרי מוח מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס MIT והרווארד מסבירים מדוע תרגול מדיטציה מסייע בניהול תשומת לב והסחות דעת ופועלת לשיכוך כאב.

מחקרים רבים הראו כי תרגול קבוע של מדיטציה יכול לסייע בהקלה על תסמינים אצל אנשים הסובלים מכאב כרוני, אך המנגנונים העצביים העומדים בבסיס התופעה הזו לא היו ברורים. כעת, חוקרי מוח ב-MIT והרווארד מצאו הסבר אפשרי לתופעה זו.

במחקר שפורסם בכתב העת המדעי Brain Research, גילו החוקרים שאנשים שלמדו לעשות מדיטציה ותרגלו במשך שמונה שבועות, היו מסוגלים לשלוט במידה רבה יותר בגלי מוח מסויימים הנקראים גלי אלפא.

מדיטציה לשיכוך כאב"דפוסי התנהגות אלה נחשבים כממזעירי הסחות דעת, ומפחיתים את הסבירות שגירויים יתפסו את תשומת הלב שלך", אומר כריסטופר מור, נוירולוג מטעם MIT וכותב בכיר של המגזין. "הנתונים שלנו מצביעים על כך שתרגול מדיטציה משפר את יכולת המיקוד שלך, ועל ידי כך מאפשר לך לנהל טוב יותר את הדרך בה אתה מגיב לדברים שעולים וכיצד אתה מתמודד איתם".

ישנם סוגים שונים של גלי מוח המסייעים לווסת את זרימת המידע בין תאי המוח, בדומה לאופן שבו תחנות רדיו משדרות בתדרים מסוימים. גלי אלפא, שהם המוקד של מחקר זה, זורמים דרך תאים בקליפת המוח שבו מעובד מידע חושי. גלי אלפא מסייעים להפחית קליטת מידע חושי לא רלוונטי או כזה שיוצר הסחת דעת.

מחקר משנת 1966 הראה כי קבוצה של נזירים בודהיסטים שתרגלו מדיטציה באופן קבוע, העלו באופן משמעותי את רמת גלי האלפא במוחם. במחקר החדש שנערך, התמקדו החוקרים בתפקידם של הגלים האלה בחלק מסוים של המוח – תאים של הקליפה המוטורית שמעבדת מידע חושי שמגיע מהידיים והרגליים.

לצורך המחקר, גייסו החוקרים 12 משתתפים שמעולם לא תרגלו מדיטציה לפני כן. מחצית מהמשתתפים הוכשרו במהלך הדרכה בת 8 שבועות לתרגול של מדיטציה המכונה "תשומת לב מודעת", ואילו מחצית השניה של הקבוצה קיבלה הוראה לא לתרגל דבר.

טכניקת מדיטציה לתשומת לב מודעת היא מדיטציה שמתרגלים אותה למשך של כ-45 דקות, פעם ביום ולאחר הדרכה ראשונית של כשעתיים וחצי המסבירה את הטכניקה. תרגול המדיטציה עצמה נעשה תוך כדי הקשבה (בעיניים עצומות) להדרכה מוקלטת.

השבועיים הראשונים מוקדשים ללימוד הפניית תשומת לב מודעת לתחושות הגוף. "הם לומדים לשמור ולשלוט על תשומת הלב שלהם במהלך החלק הראשון של הקורס. לדוגמא, הם לומדים למקד את תשומת לב שלהם על התחושה של נשימה. הם גם לומדים למקד את תשומת הלב בתחושות הגוף באזור מסויים, לדוגמה, בחלק התחתון של כפות הרגליים, ולאחר מכן הם מתרגלים ניתוק והפניית תשומת לב לאזור אחר בגוף", מסבירה קתרין קר, מורה בבית הספר לרפואה בהרווארד ומחברת ראשית של המאמר.

החוקרים עשו סריקות מוח של המשתתפים במחקר לפני תחילת המחקר, שלושה שבועות לאחר תחילתו, ובסופו של המחקר לאחר שמונה שבועות. בסיום שמונה שבועות, המשתתפים שתרגלו מדיטציה, הראו שינויים משמעותיים של גלי האלפא שלהם כאשר התבקשו להפנות את תשומת הלב שלהם לחלק מסוים בגופם – למשל, רגל שמאל. שינויים אלו בגודל הגל התרחשו גם במהירות גדולה יותר אצל אלה שתרגלו מדיטציה.

"המחקר מציג באופן יפה את ההשפעות של תרגול מדיטציה ושל היכולת לטפח מודעות פנימיות לתחושות גופניות של האדם עצמו", אומר קליפורד סארון, מדען וחוקר עמית במרכז לחקר המוח באוניברסיטת קליפורניה בדייוויס, שלא היה מעורב במחקר.

נבדקים במחקר זה לא סבלו מכאב כרוני, אך הממצאים מראים כי אנשים שסובלים מכאב ועושים מדיטציה, ההשפעות המיטיבות יכולות להגיע מהיכולת "לכבות" למעשה את עוצמת אותות הכאב. "הם לומדים להיות מודעים לתשומת הלב שלהם, להזיז אותה ולא להיתקע על האזור הכואב", אומר קר.

המשתתפים במחקר אשר תרגלו מדיטציה, דיווחו גם שהם חשו פחות מתח מאשר אלה שלא מדטו. "מצבם האובייקטיבי של המתרגלים אולי לא השתנה, אבל הם לא מגיבים כמו בעבר למצבם", אומר קר. "הם מסוגלים להתמודד טוב יותר עם לחץ".

החוקרים מתכננים כעת מחקרי המשך בחולים הסובלים מכאב כרוני, כמו גם חולי סרטן, שהראו כי גם הם מקבלים יתרונות רבים עקב תרגול מדיטציה.

> לפרטים מלאים והרשמה לסדנת מבוא – תגלית מדיטציה i32

> לפרטים והרשמה לקורס מדיטציה למתחילים – קורס בן 8 שבועות ללימוד ותרגול מקצועי ויעיל של מדיטציה 

.

WhatsApp chat יש לך שאלה? אני מחכה לך עכשיו בוואטצאפ, בלחיצה כאן