מדיטציה משנה את מבנה המוח שלך

   ראשי >> מאמרים ומחקרים על מדיטציה >> מדיטציה משנה את מבנה המוח שלך

לגוף האנושי יש יכולות מדהימות. בין היכולות האלה היא היכולת של הגוף לרפא את עצמו, כל מה שעלייך לעשות הוא להיות מודע ליכולת זו ולבחור את הכלי המתאים שיפעיל ויעודד אותה.

אחד מהכלים העתיקים ביותר שמפעיל את יכולות הריפוי של הגוף הוא מדיטציה. מדיטציה שימשה מטרה זו במשך מאות (ואף אלפי) שנים. תרגול של מדיטציה מלמד את המוח ואת המודעות שלך לשים לב לתשומת הלב שלך, כדרך להבין משהו על עצמך או כמטרה בפני עצמה.

מדיטציה משנה את מבנה המוח שלךמדיטציה משפיעה על הפיזיולוגיה של הגוף שלך בכך שהיא מפחיתה רמות לחץ, מתח, דיכאון, חרדה, לחץ דם, מזייעת בגמילה מהתמכרויות, מאיצה את הפעילות של המערכת החיסונית ומשפרת זיכרון. מעבר לכך, האם ידעת שמדיטציה יכולה לשנות את מבנה המוח שלך בדרכים חיוביות ורבות עוצמה?

בעבר האמינו שהמוח שלנו מפסיק להשתנות ולהתפתח אחרי גיל הבגרות. יותר מכך, האמונה אף טענה שלאחר גיל ההתבגרות מתחילים תהליכי ניוון והיחלשות של היכולות הקוגניטיביות.

מחקרים חדשים בתחום חקר המוח מגלים אמת אחרת. הידעת שיש לך את היכולת לרפא את חוסר התפקוד הרגשי של המוח שלך? כשאתה להגביר את המודעות שלך באמצעות הגברת תשומת לב ועל ידי סוג מסוים של מדיטציה, אתה יכול לשנות את המוח שלך וליצור מעגלים נוירולוגיים חדשים או לשנות את הדרך שבה נוירונים "מדברים" אחד עם השני.

כל פעולה שאתה עוסק בה שוב ושוב מובילה לשינוי ויוצרת שינויים גם במבנה המוח שלך!

בוידיאו הבא, שרה לזר, חוקרת מוח, מדברת על איך מדיטציה יכולה לעצב מחדש את המוח שלנו:

מחקרים קצרי תווך על מדיטציה מראים תוצאות מדהימות לגבי שיפור הבריאות הכללית:
– מחקר שנערך על ידי שרה לזר הראה כי תרגול מדיטציה למשך 8 שבועות יכול להוביל לשינויים מבניים במוח, כולל בצפיפות מוגברת של החומר האפור בהיפוקמפוס, הידוע כאחראי על למידה וזיכרון, וקשור גם למודעות עצמית, חמלה והתבוננות פנימית. המשתתפים הראו גם ירידה בצפיפות של החומר האפור באזור האמיגדלה אשר מחשקת תפקיד חשוב בחרדה ומתח.

– מחקר שנערך בשנת 2005 והשתתפו בו גברים ונשים אמריקאים שתרגלו מדיטציה למשך 40 דקות ביום, הראה כי מחיצות המוח שלהם באזור קליפת המוח (קורטס) היו עבות יותר מאשר אלה שלא תרגלו מדיטציה. פירוש הדבר הוא שהמוח שלהם מזדקן בקצב איטי יותר. עובי קליפת המוח קשור גם קבלת החלטות, קשב וזיכרון.

– מדענים שחקרו סוג של מדיטציה המגיעה מתפיסה סינית ועוסקת בתשומת לב מודעת, דיווחו על שיפור במצב הרוח יחד עם איתות מוגבר במוח לאחר 11 שעות תרגול סך הכל (במצטבר). הם גם מצאו התרחבות של מיאלין, רקמת שומן מגן שמקיפה את סיבי העצבים באזור הקדמי של המוח. חוסר של פעילות בחלק זה של המוח מקושר עם הפרעות קשב וריכוז, דמנציה, דיכאון, סכיזופרניה והפרעות אחרות רבות.

זה פשוט מרתק לראות את כל ההשפעות החיוביות של מדיטציה. פשוט להיות "מודע" יכול להוביל לשינויים אלה במבנה המוח המכונים גם "פלסטיות" של המוח. סגנון וסוג החיים שאנו מנהלים הוא אך ורק בידיים שלנו ויש לנו את הכוח והיכולת לשלוט בגורל שלנו.

כל שעליך לעשות זה לתרגל מדיטציה למשך 30 דקות בכל יום, וזה יכול לשנות את חייך!

.

WhatsApp chat יש לך שאלה? אני מחכה לך עכשיו בוואטצאפ, בלחיצה כאן