כיצד מדיטציה יכולה לעזור לך לשלוט במשקל שלך ?

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו ערכה מחקר שמצביע על כך שהמדיטציה יכולה לעזור לאנשים לשלוט בהרגלי התזונה שלהם ולסייע להם לרדת במשקל. אמנם זהו מחקר ראשוני שזקוק להעמקה אבל ממצאיו עולים בקנה אחד עם מחקרים אחרים בנושאים של מודעות ובריאות. 

מדיטציה עוזרת לך להוריד משקלקבוצת החוקרים לקחו קבוצה אקראית של 47 נשים שסובלות מעודף משקל וחילקו אותן לשתי קבוצות. שתי הקבוצות קיבלו הנחיות כלליות על תזונה ופעילות גופנית, אך אף אחת מהקבוצות לא קיבלה תפריט דיאטה מדויק.

קבוצת הניסוי קיבלה הדרכה במה שנקרא אכילה מודעת ומפגשים שבועיים של מדיטציה. אכילה מודעת הדריכה את הנשים הללו לחוות ולהיות מודעות לתחושת כל החושים בכל רגע נתון של האכילה. בנוסף, הן תרגלו מדיטציה למשך 30 דקות ביום, כל יום.

מטרת הניסוי הזה הייתה כפולה: ללמד את הנשים שימוש באכילה מודעת לצורך שליטה בהרגלי אכילה ותרגול מדיטציה לצורך הפגת מתח ומניעת אכילה כפיצוי רגשי. התוצאות הראשוניות היו מרשימות והראו שנשים בקבוצת הביקורת עלו במשקל ואילו אלה בקבוצת המחקר שמרו על המשקל שלהן והראו ירידה משמעותית ברמות הקורטיזול שלהן (רמות הקורטיזול גבוהות הן תופעת לוואי של לחץ).

"אתה מאמן את המוח שלך לשים לב במקום להגיב באופן אוטומטי ולא להושיט יד לממתק בתגובה אוטומטית לתחושה של כעס", אמר אחד החוקרים בהודעה לעיתונות. "אם יש לך את היכולת להבחין שאתה מרגיש משהו לפני שאתה פועל, יש לך סיכוי גדול יותר לקבל החלטה נכונה" הוא הוסיף. 

ישנם מחקרים נוספים רבים התומכים בממצאים אלו ומראים כי תרגול קבוע של מדיטציה מעלה את רמת המודעות בגוף ומאפשר לך להיות מודע לתחושות ומחשבות במובילות למעשה ומשפיות גם על הרגלי האכילה שלך. מודעות לתחושות הגוף משנות גם את הבנת תחושת הרעב / שובע שלך ולמנוע אכילה מיותרת כתוצאה מבלבול בין התחושות. אנשים רבים מבלבלים תחושות של שעמום, כעס, עצב או אפילו צמא עם תחושה של רעב ופונים מיידית לאוכל. כל אלה נמנעים כאלה אתה לומר להכיר את התחושות ואת הגוף שלך.

בעיקר יש לשים לב ולהרחיב את המחקר בנושא של שילוב מדיטציה יומית לצורך הגברת מודעות ולצורך הפגת מתחים ואיזון רמות הורמוני מתח בגוף. תרגול קבוע של מדיטציה יכול לסייע רבות בשמירה על הרגלי אכילה נכונים ובריאים ובתחזוקה של משקל גוף תקין, ואף לסייע לך להוריד משקל באופן מודע ובריא. 

מדע המדיטציה הוא בהחלט אחד הנושאים המרתקים, נושא שנחקר רבות בשנים האחרונות ובהקשר של תחומים שונים. נראה שככל שהמחקרים על מדיטציה יעמיקו ויתרחבו לתחומי מחקר נוספים, אנחנו הולכים לגלות עובדות חדשות ומרתקות על המוח האנושי ועל מגוון היכולות האנושיות שטמונות בו ועדיין אינן מנוצלות.

……………………………………………………………..

> לפרטים מלאים והרשמה : סדנת מבוא למדיטציה הקרובה

> לפרטים מלאים והרשמה : קורס מדיטציה למתחילים

.