מהי מדיטציה

מהי מדיטציה?

"מדיטציה היא כלי טכני לביצוע פעולה עצמית על נפש האדם אשר גורמת לשינוי תודעתי".

כתוצאה מתרגול טכניקות מדיטציה, מצב התודעה של האדם משתנה ביחס למצבי התודעה השכיחים אצלו בעת ההתנהגות והפעולות היומיומיות.
ישנן עשרות, או אולי מאות טכניקות שונות של מדיטציה שהתפתחו באופן עצמאי בתרבויות שונות בעולם.
המכנה המשותף לטכניקות מדיטציה שונות, הוא האפשרות לבצען באופן עצמאי, כלומר, מדיטציה תהיה תרגול של האדם מול עצמו. כך שכל טכניקה הדורשת לשם תירגול מגע עם קבוצה של אנשים אינה נחשבת כטכניקת מדיטציה. אולם, תרגול מדיטציה יכול להיעשות בקבוצה בה כל אדם מתרגל לבד (ויקיפדיה, 2009).

מדיטציה הוא עולם רחב ידיים. למילה מדיטציה לא ניתן לייחס טכניקה מסוימת כמו שלא ניתן לעשות זאת (לדוגמא) למילה ספורט. כאשר אנחנו אומרים ספורט, מסתתרות מאחורי המילה מגוון רחב מאוד של טכניקות כאשר להן מכנה משותף שהוא בעיקר כושר גופני ותחרותיות. הטכניקות יכולות להיות דומות או שונות בתכלית כגון שחיה, ריצה, הטלת כדור ברזל, אופניים או טניס. אותו הדבר קורה כאשר אומרים את המילה מדיטציה. מאחורי המילה מסתתרת כוונה של כושר נפשי שמכיל בתוכו יכולות של שקט נפשי, מיקוד, זיכרון צלול, רוגע, נוכחות ועוד. טכניקות שונות של מדיטציה פותחו במהלך מאות ואף אלפי שנים במקומות שונים בעולם ומכאן הזרמים והגישות השונות של מדיטציה כאשר כולם מכוונים להביא את המתרגל לאותה נקודה – נוכחות מלאה ברגע נתון אשר משפרת באופן חד משמעי את האיכות של אותו הרגע וכל מה שמקופל בתוכו.

ניתן לחלק את תרגולי המדיטציה לשני חלקים עיקרים: סביל ופעיל.
1. סוג מדיטציה סביל הוא זה בו המתרגל אינו עושה דבר, אלא מניח לתהליך טבעי לחלוטין לקרות מעצמו. בתרגול הסביל המודעות ערה לשינויים הבאים וחולפים באיברי החישה השונים של הגוף, באחד ממצבי המנוחה השונים (דוגמה: ישיבה תוך ערנות לתחושת הבאות וחולפות באיבר המגע כתוצאה מתהליך הנשימה).
2. בתרגול פעיל האדם יוזם פעולה המשפיעה על ההכרה כמו ריכוז תשומת הלב בקצה האף (דוגמה לפעולה הכרתית) או סחרור סביב עצמו (דוגמה לפעולה פיזית) (ויקיפדיה, 2009).

"מדיטציה היא הרפתקה, ההרפתקה הגדולה ביותר שהתודעה האנושית יכולה לבחור. מדיטציה היא רק להיות בלא לעשות דבר – אף פעולה, אף מחשבה, אף רגש. אתה רק קיים, וזה תענוג עילאי. מאין בא התענוג הזה, כשאינך עושה דבר? הוא בא משום מקום, או שהוא בא בכל מקום.
הוא אינו נגרם, מכיוון שהקיום עשוי מהחומר הנקרא אושר. מדיטציה אינה נגד עשייה. לא תיאלץ לברוח מהחיים. היא פשוט מלמדת אותך דרך חיים חדשה: אתה הופך למרכז הציקלון. חייך ממשיכים. למעשה, הם ממשיכים ביתר עוז – ביותר שמחה, ביותר בהירות, ביותר חזון, ביותר יצירתיות – אך עם זאת אתה רחוק, רק צופה על הגבעה, פשוט רואה את כל אשר מתרחש סביבך. אינך העושה, אתה הצופה".
(אושו, "מדיטציה – ראשית החופש ומהותו", 1997)

מדיטציה מקושרת לסוג של תרגילי חשיבה וריכוז, יחד עם זאת, לא כל זוג של ריכוז וחשיבה מרוכזת הם מדיטציה. התמקדות על חיית מחמד או גלידה לא בהחלט תהיה מדיטציה. מדיטציה היא תהליך בו אנחנו מפנים את תשובת הלב והריכוז שלנו לאובייקט אחד, בדרך כלל פנימי (מחשבה, תחושה, מנטרה) או בפעולה מסוימת. מדיטציה עוזרת לך לגלות את נצחיות התודעה שזורמת בך וכך שאינך המחשבות, הרגשות או התחושות שנמצאות בגופך. מדיטציה מגלה לך שאתה התודעה השלווה שחווה את כל מה שהחיים מגישים לך. ברמה הפיזית, מדיטציה יוצרת שינוי בגלי המוח שלך ומשנה את תפקודי המערכות הפנימיות. מדיטציה משילה מעליך את הקליפות של הצרכים המדומים שהולבשו עליך על ידי החברה, הדת, המסורת או דרישות הסביבה שלך ומאפשרת לך לגלות את המהות האמיתית שלך, את הייעוד הפנימי שלך ואת הנשמה שלך. מדיטציה מקרבת אותך למימוש העצמי שלך.

על פי ההגדרה, מדיטציה היא תרגול שבו אדם מאמן את המוח או גורם לשינוי מצב התודעה העצמי, בין אם כתוצאה של התרגיל או כמטרתו.

המונח מדיטציה מתייחס למגוון רחב של טכניקות ותרגילים (בדומה לספורט) וכולל טכניקות שנועדו לקדם רגיעה, לרכז ולהזרים אנרגיה פנימית או מה שנקרא "כוח החיים" (צ'י, קי, פראנה, וכו'), לפתח חמלה, אהבה, סבלנות, נדיבות וסליחה. סוגים מסוימים של מדיטציה באים לפתח ריכוז ומיקוד. להבדיל מטכניקות שונות של מדיטציה שתורמות לך ערך מסוים, מדיטציה i32 מציגה 32 טכניקות של מדיטציה לפיתוח 32 אינטליגנציות – פרופיל יכולות שלם ובכך מאפשר לך להרחיב את כל פוטנציאל היכולות שלך ולהגדיל באופן משמעותי את אחוז השימוש במוח שלך.

המילה מדיטציה נושאת משמעויות שונות בהקשרים שונים. מדיטציה קיימת מאז ימי קדם כמרכיב של מסורות דתיות רבות, אמונות, גישות לחיים ואמנויות לחימה. לעתים, מדיטציה כרוכה במאמץ אישי פנימי לצורך וויסות מחשבות. מדיטציה משמשת לעתים קרובות ככלי באמצעותו ניתן לנקות את הראש ולהקל על בעיות בריאותיות שונות ורבות, כגון לחץ דם גבוה, דיכאון וחרדה.

מדיטציה יכולה להיעשות בישיבה, בשכיבה או בצורה פעילה (בתנועה). לדוגמא: מדיטציה בהליכה. נזירים בודהיסטים נוהגים לתרגל מדיטציה כחלק מהפעילויות היומיומיות שלהם וכשגרת חיים תוך כדי פעולות היומיום הרגילות (ניקיון, אכילה, מקלחת וכד').

טכניקת מדיטציה מסוימת עשויה להיות כרוכה גם בחזרה חוזרת של מילה, משפט או מנטה תוך כדי עצימת עיניים. למדיטציה יש השפעה מרגיעה והיא מכוונת את המודעות של המתרגל פנימה. מדיטציה עוזרת למתרגל להשיג מודעות טהורה ללא הפרעות.

אולי תרצו לקרוא גם:

ישנם הרבה דברים בחיים שהם מעבר לשליטתנו. יחד עם זאת, אתם יכולים לקחת אחריות על המצב הנפשי שלכם ולשנות אותו לטובה. על פי תפיסות רוחניות ופילוסופיות רבות, הדבר החשוב ביותר שבני אדם יכולים לעשות, זה לקחת אחראיות על הרגשות והתחושות שלהם ולחולל בהם שינוי, להתבונן ולשנות את החרדות, הפחדים, השנאות, ובלבולים כלליים שפוקדים את נפשם מידי יום.

בנוסף, מדיטציה היא אמצעי לאימון המוח. סוגים מסוימים של מדיטציה מעודדים ומפתחים ריכוז, בהירות מחשבה, יצירת רגשות חיוביים, מצב של רוגע פנימי טבעי, ואת היכולת לראות את טבעם האמיתי של כל הדברים שישנם ללא דרמה חיצונית ומדומה.

דרך תרגול יומיומי של מדיטציה תוכלו למוד על דפוסי הפעולה של המוח שלכם ועל ידי תרגול הטכניקות השונות תוכלו לטפח דרכים חדשות וחיוביות יותר של הוויה. חוויית מדיטציה יכולה להיות מקור לשינוי והבנה חדשה של החיים שלכם.

מדיטציה נותנת לך מנוחה עמוקה!

המנוחה שמתרחשת בזמן מדיטציה היא עמוקה יותר מהשינה העמוקה ביותר שאתה יכול לחוות. כאשר המוח שלך הופך להיות חופשי מהתרגשות ודרמה שמתחוללים בו (גם בזמן חלום), הוא הופך להיות רגוע, שליו ושלם. כל זה קורה בזמן מדיטציה ומתעצם עם הניסיון, עכשיו.

היתרונות של מדיטציה הם רבים ומגוונים. מדיטציה היא תרגול חיוני ל"היגיינה נפשית".

בין היתרונות של מדיטציה:

 • מוח רגוע,
 • ריכוז טוב,
 • בהירות מחשבתית,
 • יצירתיות,
 • רעיונות חדשים,
 • חיוניות,
 • שיפור בתקשורת,
 • שיפור של כישורים אישיים,
 • אופטימיות,
 • זיכרון חד,
 • כוח פנימי בלתי מעורער,
 • ריפוי ספונטני וטבעי,
 • היכולת להתחבר למקור פנימי של אנרגיה,
 • רוגע,
 • התחדשות ועוד.

כל אלה הן התוצאות הטבעיות של תרגול יומי וקבוע של מדיטציה – כ-20 דקות בממוצע ביום.

בעולם של היום בו לחץ וסטרס נכנסים לגוף מהר יותר מכל דבר אחר, מדיטציה זה כבר לא מותרות, היא הכרח.

כדי להיות מאושר ושמח ללא תנאי, וכדי ליהנות משקט נפשי, עליך ללמוד לנצל את הכוח הקסום של מדיטציה לחיים שלך!

רוצים לשמוע הרצאה מרתקת על סודות מדיטציה i32 וגם להתנסות בחוויה שמימית?

לחצו כאן לפרטים מלאים על בוקר מבוא לסודות של מדיטציה i32 הקרוב – הסדנה מועברת פרונטלית וגם דרך המחשב.

 

WhatsApp chat יש לך שאלה? אני מחכה לך עכשיו בוואטצאפ, בלחיצה כאן