מה מדיטציה יכולה לעשות בשביל המוח, מצב הרוח והבריאות שלך

תוך כמה דקות של תרגול בכל יום, גם אתם תוכלו להפחית מתח, כאב, דיכאון, ועוד.

מה מדיטציה יכולה לעשות בשביל המוח, מצב הרוח והבריאות שלך

אתה לא יכול לראות או לגעת במתח, אבל אתה יכול להרגיש את ההשפעות על הנפש שלך ואת הגוף. בטווח הקצר, מתח מאיץ את קצב הלב ואת הנשימה ומגביר את לחץ הדם. כאשר אתה שרוי כל הזמן תחת לחץ, בלוטות יותרת הכליה מייצרות רמות גבוהות יותר של הורמון קורטיזול. חשיפת יתר להורמון זה יכולה להשפיע על תפקוד המוח, המערכת החיסונית ואיברים אחרים. לחץ כרוני יכול לגרום לכאבי ראש, חרדה, דיכאון, מחלת לב, ואפילו מוות בטרם עת.

יכול להיות שאתה לא יכול (בכוחות עצמך או בכלל) לחסל את שורשי הלחץ, אבל אתה יכול בהחלט למזער את ההשפעות על הגוף שלך. אחת הטכניקות הקלות ביותר להפגת מתח היא מדיטציה, טכניקה שבאמצעותה אתה ממקד את תשומת הלב שלך פנימה כדי לגרום למצב של הרפיה עמוקה.

למרות שמדיטציה היא בת אלפי שנים, המחקר על היתרונות הבריאותיים שלה הוא חדש יחסית, אבל מבטיח. סקירת מחקר שפורסמה ב- JAMA Internal Medicine בינואר 2014 מצאה שמדיטציה מועילה להקלה על חרדה, כאב ודיכאון. לדיכאון, המדיטציה היתה יעילה כמו תרופה כימית נוגדת דיכאון.

איך זה עובד?
מדיטציה משפיעה על מערכת העצבים הסימפתטית, אשר מגבירה את קצב הלב, נשימה, ולחץ דם במהלך מצבים של מתח. בנוסף לזה, אומרים שלמדיטציה יש גם מטרה רוחנית. "נכון, זה יעזור לכם להוריד את לחץ הדם שלכם, אבל גם הרבה יותר מזה: זה יכול לעזור ליצירתיות שלכם, לאינטואיציה שלכם, לקשר שלכם עם האני הפנימי שלכם", אומרת בורק לניהאן, אחות מוסמכת המלמדת מדיטציה במכון לבריאות באוניברסיטת הרווארד.

סוגי מדיטציה

המדיטציה באה בצורות רבות, כולל:

  • מדיטציית ריכוז – מלמדת אותך איך למקד את דעתך. זה הבסיס לצורות אחרות של מדיטציה.
  • מדיטציית חמלה – כרוכה בהפניית תשומת לב פנימה אל הנפש ובהבאת המודעות ללב, מרכז אנרגיה במרכז החזה.
  • מדיטציה של תשומת לב (מיינדפולנס) – מעודדת אותך להתמקד באופן אובייקטיבי במחשבות שליליות כאשר הן עוברות דרך המוח שלך, כך שתוכל להשיג מצב של רוגע.
  • טאי צ'י וצ'יגונג  – אלו הן צורות נוספות של מדיטציה בתנועה המשלבות פעילות גופנית עם נשימה ומיקוד.
  • מדיטציה עם מנטרה – היא טכניקה ידועה שבה אתה חוזר על  מילה, ביטוי או צליל – כדי להשקיט את המחשבות שלך ולהשיג מודעות גבוהה יותר.
  • מדיטציה בהליכה – מפנה את המיקוד שלך לגוף ולנפש ברגע מתהווה כמו לסנכרן את קצב הנשימות שלך עם קצב ההליכה.

לניהאן (מהמכון לבריאות באוניברסיטת הרווארד) מציעה לנסות סוגים שונים של מדיטציות כדי לראות איזו טכניקה המתאימה לך ביותר. "מדיטציה עם קבוצה של אנשים היא חוויה הרבה יותר חזקה, ואחרי שמורה מקצועית תנחה אתכם דרך הטכניקה, זה יעשה את זה הרבה יותר קל בהתחלה", היא אומרת.

להתחיל את התרגול בבית

היופי והפשטות של המדיטציה היא שאתה לא צריך שום ציוד. כל מה שצריך זה מקום שקט וכמה דקות בכל יום. "התחל עם 10 דקות, או אפילו התחייב לחמש דקות פעמיים ביום", אומרת לניהאן. "עדיף לעשות מדיטציה באותו זמן בכל בוקר, כך שתקבע את ההרגל, ותוך זמן קצר תמיד תהיי מדיטציה בבוקר, בדיוק כמו צחצוח השיניים".

צורת התרגול שלך תלויים בסוג המדיטציה שתבחר, אך הנה כמה הנחיות כלליות שיסייעו לך להתחיל:

הגדר מקום למדיטציה.

אתה תבנה שם הרגשה מיוחדת, כך שיהיה קל יותר להיכנס למצב מדיטטיבי מהר יותר. אתה יכול לקשט את פינת המדיטציה שלך, לשים נרות, פרחים, קטורת או שטיחון מעוטר שיצרו אווירה מיוחדת למדיטציה ויכניסו אותך למצב רוח מדיטטיבי עוד טרם התחלת את התרגול עצמו.

שב בנוחות על כיסא או על הרצפה עם הגב ישר.

עצום את העיניים.

התחל עם כמה נשימות עמוקות לספירה של 7.

בזמן שאתה מאפשר לאוויר לזרום פנימה דרך האף, דמיין אור בהיר נכנס פנימה לתוך הגוף שלך. ובזמן שאתה נושף החוצה דרך האף, דמיין שאתה מוציא החוצה את כל מה שמיותר – את המתח והלחץ שהצטבר בגוף, את העייפות, את המתח של השרירים וכל מה שהיית רוצה לשחרר.

תתחיל מחמש דקות של תרגול פשוט שכזה ותתקדם לאט לאט ככל שתרגיש בטוח בתרגול שלך.

כמובן, הכי מומלץ לתרגל מדיטציה אחרי שעברת הדרכה מקצועית ואפילו בליווי הקלטה של מדיטציה מונחית – מה שייסע לך להיכנס למוד ולמקד את המחשבות המתרוצצות שלך בתרגול עצמו.

כבר בתוך שבוע או שניים של תרגול פשוט, אתה אמור להרגיש שינוי ניכר במצב הרוח שלך וברמת הלחץ.

רוצה להתנסות בחוויה רגועה ומדהימה של מדיטציה?

הצטרף לסמינר התנסות הקרוב שלנו ובוא לגלות את כל הסודות של מדיטציה לבריאות ללא פשרות ומצב רוח חיובי ויציב באופן טבעי וקל.

לחץ כאן לפרטים מלאים והזמנת כרטיסים לסמינר – מדיטציה במקום ציפרלקס