על הניסוי הזה שמעתי לפני מספר שנים באחד השיעורים על טבע הנפש והתנהגות אנושית. זהו ניסוי מרתק שמעלה סימני שאלה גדולים. להלן הניסוי המפתיע:

ניסוי הרגלים של קופיםקבוצת מדענים הציבה חמישה קופים בכלוב. במרכז הכלוב הציבו סולם ובראשו ערימת בננות. כאשר קוף מסוים היה מתחיל לעלות על הסולם כדי לקחת בננה, המדענים מייד שפכו מים קרים על הקופים שנשארו על הקרקע והתבוננו על תגובתם.
לאחר זמן די קצר, כל אימת שקוף כלשהו ניסה לעלות על הסולם, היו תופסים אותו שאר הקופים ומונעים את עלייתו לסולם באלימות.
אחרי כמה נסיונות, הפסיקו הקופים לעלות על הסולם למרות הפיתוי של הבננות.
ואז, המדענים החליפו את אחד הקופים והכניסו לכלוב קוף חדש. הדבר הראשון שהוא ניסה לעשות (באופן טבעי) היה לעלות על הסולם, דבר שנמנע בנחרצות ובמהירות על ידי שאר הקופים שהתחילו להרביץ לו. לאחר מספר ניסיונות כואבים הפסיק הקוף החדש לנסות לעלות על הסולם.
המדענים החליפו קוף נוסף אשר שוב ניסה לעלות על הסולם. הפעם הקוף הראשון שהוחלף לפני זמן קצר, השתתף גם הוא בהכאת הקוף החדש שניסה לטפס בהתלהבות רבה.
החלפת הקוף השלישי חזרה על אותו התהליך, ובהדרגה הוחלפו כל הקופים, עד שלבסוף לא נותר אף לא קוף אחד מהקבוצה המקורית.
המדענים נשארו עם חמישה קופים שלמרות שמעולם לא ספגו מקלחת מים קפואים (כמו אלה בהתחלה) המשיכו להכות בכל מי שניסה לטפס בסולם אל הבננות. 

המדענים אומרים שגם לבני אדם יש במוח חלק כזה שתפקידו לחקות פעולות חיצוניות (באופן לא מודע), ממש כמו אצל הקופים. זאת הסיבה למה אחרי שאנחנו מבלים זמן מה עם אדם אחר, אנחנו מתחילים לדבר כמוהו, לעשות תנועות גוף כמוהו ואף מאמצים תפיסות עולם ואמונות כמו אלה שלו.

האם בין כל הדפוסים שאנחנו מאמצים מאנשים אחרים נשאר מקום לרצון חופשי וחופש בחירה אישי? או שרוב הדברים שאנשים עושים מתבצעים מתוך אוטומט של חיקוי?

זו שאלה חשובה.

האם יכול להיות, שצברנו עוד ועוד דפוסי חיקוי מאנשים אחרים, ושאנחנו שוכחים לעצור ולשאול "למה אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים?"

או שאלה כמו: "האם אני מרוצה ממה שאני עושה בחיי?"

או

"האם יש דרך אחרת לחיות את החיים האלה?"

או

"מה אני יכול לעשות (שונה מהאחר) על מנת להביא יותר שמחה, יותר בריאות, יותר אהבה ויותר הצלחה לחיים שלי?"

אם תעצור לרגע את מירוץ החיים, תתבונן פנימה ותעז לשאול את השאלה הראשונה, מובטחת לך הרפתקה מרתקת ורצופה בתשובות מפתיעות.

אחת הדרכים המוכחות לשינוי בחיים, זה לעצור ולשאול. אם תשאל את עצמך את השאלה הנכונה, התשובה הנכונה תגיע. 

העניין הוא להמשיך לשאול את עצמך שאלות עד שתמצא. אם זה מעניין אותך, בפוסט הקודם פרסמנו 50 שאלות שישחררו את התודעה שלך

מדיטציה הוא כלי פשוט וטבעי שמאפשר לך להשקיט את רצף המחשבות ולהתבונן פנימה בצורה מודעת ושקטה יותר. התבוננות פנימה היא דלת שמכניסה אותך לעולם של בחירה חופשית, מודעות מתרחבת וגילוי של אפשרויות חדשות לחיים שלך. התבוננות פנימה עוצרת את מרוץ החיים ומאפשרת לך למצוא מנוחה עמוקה בתוך עין הסערה ששוכנת בלב שלך.

.

לפרטים מלאים והצטרפות ל>> קורס מדיטציה למתחילים הקרוב

.