נמצא מקור האושר – אושר מגיע מנתינה ועזרה לאחר

   ראשי >> בלוג מדיטציה i32 >> נמצא מקור האושר – אושר מגיע מנתינה ועזרה לאחר

נמצא מקור האושר - אושר מגיע מנתינה ועזרה לאחר ולא מקניות או צבירת רכוש.

רבים מאיתנו שואפים כל כך קשה להצלחה חומרית שאולי התחלנו לחשוב שיש קשר הדוק ומובהק בין עושר ואושר. התקשורת והממשלה מעודדים אותנו להאמין בזה, מאחר שהם זקוקים לנו כדי לשמור על הוצאות שותפות לעידוד צמיחה כלכלית. כבר החל מגיל בית ספר, אנחנו לומדים שרווחה ארוכת תווך נובעת מהישגים חומריים ומשגשוג כלכלי – דברים שאתה מקבל או תואר שאתה רוכש תוך כדי שאתה צובר עוד ועוד עושר, היגשים והצלחה כלכלית.

כתוצאה מכך, מדובר בהלם גדול לאנשים רבים שמגלים כי אין קשר ישיר בין עושר ורווחתם. ברגע שהצרכים החומריים הבסיסיים שלנו מסופקים (כלומר, ברגע שאנחנו מסופקים על ידי מזון מזין ונחוץ, מחסה הולם וביטחון כלכלי בסיסי), לעושר יש רק השפעה זניחה על רווחה ואושר אישי.

לדוגמא, מחקרים מדעיים הראו כי באופן כללי, זוכי לוטו לא הופכים לאנשים מאושרים יותר באופן משמעותי ממה שהיו בעבר, ושגם אנשים עשירים מאוד – בסדר גודל של מיליארדרים – לא מאושרים יותר באופן משמעותי מאחרים שהם לא.

~ נמצא מקור האושר – אושר מגיע מנתינה ועזרה לאחר ולא מקניות או צבירת רכוש ~

מחקרים הראו גם שהעם האמריקאי והבריטי הם פחות מרוצים ממצבם ממה שהיו לפני 50 שנה, למרות שהעושר החומרי שלהם הוא הרבה יותר גדול.
ברמה בינלאומית, מופיע מתאם מסויים בין עושר חומרי לבין רווחתם של אנשים, משום שיש מדינות רבות בעולם שבהן הצרכים החומריים הבסיסיים של אנשים עדיין לא מסופקים.
אבל הקשר הזה הוא לא לגמרי פשוט, שכן מדינות עשירות נוטות להיות יותר יציבות מבחינה פוליטית, עם אורח רוח רגוע יותר ושלטון דמוקרטי עם פחות דיכוי ויותר חופש – כל אלה הם בעצמם גורמים חשובים ברווחה ואושר אישי.

אז למה אנחנו שמים כל כך הרבה מאמץ ברכישת מוצרים וצבירת עושר חומרי?

אפשר להשוות את זה לאדם שכל הזמן דופק בדלת, למרות שנאמר לו שהאדם שהוא מחפש איננו בבית. "אבל הוא חייב להיות שם!" הוא צועק, ומתפרץ פנימה כדי לבדוק את הבית. הוא יוצא מהבית אך חוזר שוב כמה דקות מאוחר יותר, רק כדי לדפוק שוב.
כל מי שמחפש רווחה ואושר אישי דרך הצלחה חומרית דומה מאוד לתיאור הזה.

אם כבר, נראה כי יש קשר בין אי-חומריות ואושר אישי.
בעוד שצבירת עושר וחומריות אינם מובילים לאושר, להעביר אותם הלאה, משום מה עושה את זה. נדיבות קשורה מאוד עם אושר אישי.
לדוגמא, מחקרים על אנשים שמתנדבים באופן קבוע, הראו, שיש להם בריאות נפשית טובה יותר ואריכות חיים יותר מאשר אלה שלא.
היתרונות של התנדבות התגלו כבר בעבר כתרופת פלא, גדולה יותר מאשר תרגול גופני או השתתפות באמונה דתית כלשהי – למעשה, אפילו גדולה יותר מאשר הפסקת עישון!

מחקר אחר מצא שכאשר אנשים קיבלו סכום כסף, הם היו מאושרים יותר אם הם בזבזו אותו על אנשים אחרים, או נתנו אותו למישהו אחר, מאשר לבזבז אותו על עצמם.
תחושה זו של אושר היא יותר מסתם הרגשה טובה לגבי עצמנו – זה מגיע מתחושה של חיבור להתעלות עצמית ואמפתיה מלאת חמלה של נפרדות.

למעשה, באופן פרדוקסלי, מחקר אחר הראה כי זו היא דרך אחת שבה כסף, למעשה, יכול להביא לך אושר: אם אתה נותן את הכסף שאתה מרוויח!
מחקר זה – על ידי דאן, גילברט ווילסון – הראה גם שכסף יכול להביא לך יותר אושר אם אתה מוציא אותו על חוויות ולא על מוצר חומרי כלשהו.
מחקר נוסף (על ידי יוסף קנצלר וסוניה ליובומירסקי) הציע כי לחיות בצורה מודעת אורח חיים של "אסטרטגיית אי – צריכה" יכול גם הוא להוביל לאושר.

אז…אם אתה באמת רוצה לשפר את רמת האושר האישי שלך – וכל עוד הצרכים החומריים הבסיסיים שלך מספוקים – אל תנסה לצבור עוד ועוד כסף בחשבון הבנק שלך, ולא לקנות עוד מוצרים חומריים שאתה לא באמת צריך אותם.

אז מה כן?

תהיה יותר נדיב ואלטרואיסטי – תגדיל את כמות הכסף שאתה נותן לאנשים במצוקה, תן יותר מזמנך להתנדבות, או לבילוי ועזרה לאנשים אחרים, או פשוט התנהג בצורה יותר אדיבה לאנשים סביבך.
והכי חשוב – התעלם מהמסר "אושר פירושו צריכה חומרית" שאתה מופגז בו על ידי כל המדיות סביבך.

אורח חיים של נדיבות ואי – צריכה עשויים שלא להתאים לצרכים של כלכלנים ופוליטיקאים – אבל זה בהחלט יעשה אותך מאושר יותר.

והנה דבריו החשובים של אמריקאי ההודי, אוהייסה בעניין עושר ואושר:

"זו הייתה האמונה שלנו שאהבת רכוש היא חולשה שיש להתגבר עליה.
החומריות, בזמנה, תערער את האיזון הרוחני של האדם. לכן, ילדים חייבים ללמוד מוקדם ככל האפשר על היופי שבנדיבות. הם יקבלו מכך את הפרס הגדול ביותר – לטעום את האושר שמעניקה פעולה הנתינה".

מדיטציה היא תרגול רוחני שמלמד אותך להיות ברגע ההווה וליהנות ממה שיש בהווה.

לחץ לפרטים מלאים על  >> קורס מדיטציה למתחילים הקרוב

WhatsApp chat יש לך שאלה? אני מחכה לך עכשיו בוואטצאפ, בלחיצה כאן