רגשות שליליים של לחץ ומעקה והשפעותיהם המזיקות לגוף ולנפש

   ראשי >> בלוג מדיטציה i32 >> רגשות שליליים של לחץ ומעקה והשפעותיהם המזיקות לגוף ולנפש

יותר ויותר אנשים חולים ואף מתים עקב מחלות הנגרמות או מושפעות על ידי רמות גבוהות של לחץ ומתח. מסיבה זו, ההשפעות של לחץ ומתח הפכו להיות אחד הדברים הנחקרים במדע המודרני.

מחשבות מלחיצות הן הגורם העיקרי ללחץ ומתח נפשי.
כאשר אדם מוצא את עצמו במצב מלחיץ, בלוטת יותרת הכליה מפרישה באופן אוטומטי הורמונים כגון אדרנלין אשר תפקידם להשפיע על הגוף ולגייס את כל האיברים לתגובה מהירה ומאמץ קיצוני ומיידי, לברוח או להילחם. התגובה האינסטינקטיבית הזו היא מורשת עתיקה של בני אבותנו שחיו בטבע והיו צריכים להתמודד עם הסכנות היומיומיות והמידיות שהיו בזמנו. אבות אבותנו היו צריכים להיות מוכנים לברוח מחיות טרף או להילחם בצורה אמיצה ומיידית תוך כדי שהגוף שלהם מאפשר להם לגייס את כל הכוחות לרגע אחד נתון. ההורמונים האלה עזרו לאנשים לעבור את רגע הלחץ ולהימלט ממקום הסכנה או לנצח את האויב שעמד לפניהם.

רגשות שליליים של לחץ ומעקה והשפעותיהם המזיקות לגוף ולנפשהמציאות המודרנית שונה בתכלית מהמצב הקדום ואנשים בני זמננו אינם יכולים לברוח או להילחם, באופן המילולי מהבעיות שלהם או מגורמי הלחץ שיש בחיים. מהסיבה וגורמי הלחץ הפכו להיות פחות מוחשיים אלה יותר תפיסתיים, אין אפשרות להתמודד איתם בצורה פיזית ולכן הלחץ נשאר בתוך הגוף ואינו מגיע לפורקן.  

זה יכול להיות העובד שנמצא תחת ביקורת מתמדת ודרישות מצד הבוס, זה יכול להיות הסטודנט שעומד לפני מבחנים חשובים ובחירה גורלית באשר לעתיד חייו, זאת עקרת הבית הממהרת להספיק אלף משימות בו זמנית, כל אלא יוצרים לחץ פנימי עז. רגשות שליליים כגון כעס, פאניקה או הלם שולחים אותות חשמליים דרך מערכת העצבים כולה ויוצרים מתח גדול בשרירי הגוף, אי סדירות בקצב הנשימה, כיווץ אוטומטי של שרירי הידיים (לצורך כיווץ אגרופים בזמן סכנה), מערכת העיכול יוצאת מסדרה וכל הגוף נכנס למצב חירום.

יחד עם המוכנות הגופנית לפעולה מיידית ותקיפה, אין האנשים של היום יכולים לשחרר את המתח הפנימי על ידי מכות או אלימות פיזית ואז פשוט לברוח, ולכן הלחץ ממשיך לבעבע בתוך הגוף כמו בסיר לחץ. כתוצאה מרמות מתח גבוהות שנשארות קבועות ולמשך זמן ממשוך, בלוטת האדרנל ממשיכה ליצור גירוי קבוע על הגוף על מנת להשאיר אותו מוכן לפעולה מיידית ורמת המתח נשארת בעינה. כתוצאה מהמצב המתמשך הזה, אנשים מפתחים דיכאון, חרדה, הפרעות נפשיות למיניהן, אפילו בגיל מוקדם של בית ספר.    

מתח מתמשך זה מדכא את הפעילות התקינה של מערכת החיסון, מוריד התנגדות גופנית לזיהומים ודלקות והתוצאות מדברות בעד עצמן. בעקבות כך, אנשים רבים נכנסים למצבי חולי שונים כגון כיבי כיבה, אסתמה וקשיי נשימה, מיגרנה, דלקות פרקים ואפילו סרטן.

מתח קבוע הופך להיות סכנה של ממש לבריאותך הגופנית והנפשית. כל יום שעובר בו אינך מפיג את המתח ומאפשר לגוף ולנפש שלך להירגע ולנוח, כל המערכת כולה עוברת שחיקה אשר תגבה בתורה מחיר יקר.

אחד הכלים הפשוטים, הטבעיים והיעילים ביותר להפגת מתח אשר מאפשרים לך לחוות מנוחה עמוקה ומיידית היא מדיטציה.

מדיטציה מורגלת ברחבי העולם כולו במשך אלפי שנים ומציגה תוצאות מדהימות ואף מפתיעות במאות מחקרים מדעיים.

מדיטציה כבר מזמן אינה פריבילגיה שאתה צריך לשקול לגביה, מדיטציה היא פעולה יומיומית חיונית לצורך תפקוד בריא ומאוזן בעולם המודרני, המהיר ומלחיץ שאנו חיים בו.

קחו את הבריאות שלכם בידיים שלכם, עכשיו!

…………………………..

איך להשתחרר ממתח ומועקה?

1. לעיון במאמר על >> 17 דרכים טבעיות לטיפול עצמי במתח, חרדה ומועקה

2. הצטרפו לקורס מדיטציה i32 למתחילים ותעניקו לעצמכם כלי מעשי לתרגול עצמי ולהפגת מתח ומועקה >> לפרטים מלאים על קורס מדיטציה למתחילים

.

WhatsApp chat יש לך שאלה? אני מחכה לך עכשיו בוואטצאפ, בלחיצה כאן